ایران کانتر

اسلب بوک مچ و فور مچ چیست؟ + تفاوت سنگ بوک مچ و فورمچ

اسلب بوک مچ و فور مچ چیست؟ + تفاوت سنگ بوک مچ و فورمچ
مریم اصیلی
مریم اصیلی
۱۴۰۲/۱۲/۱

بوک مچ و فور مچ دو اصطلاحی هستند که در سال های اخیر در صنعت سنگ محبوبیت پیدا کرده‌اند. اسلب‌های بوک مچ شامل دو یا چند اسلب هستند که با یکدیگر تطبیق داده شده تا یک الگوی متقارن ایجاد کنند. اگر دو اسلب در حین ایجاد یک الگو به یکدیگر متصل شوند به آن بوک مچ و اگر چهار اسلب به هم متصل شوند، فور مچ می‌گویند. در ادامه علاوه بر اینکه خواهیم گفت بوک مچ و فور مچ چیست، به مزایا و کاربردهای هر یک در صنعت سنگ خواهیم پرداخت. تا انتها با ما همراه باشید.


سنگ بوک مچ و فور مچ چیست؟

اگر بخواهیم توضیح مختصری در مورد بوک مچ و فور مچ داشته باشیم، باید بگوییم که نوعی فرآوری سنگ است که روی سنگ‌های اسلب با نقش و نگارهای خاص عمل می‌کند. در ادامه هر کدام را به طور جداگانه توضیح خواهیم داد:


بوک مچ چیست؟

بوک مچ چیست؟ بوک مچ (Book Match) دو یا چند تخته سنگ طبیعی یا مهندسی شده است که به صورت قرینه در کنار هم قرار می‌گیرند.بوک مچ چیست؟
بوک مچ از کنار هم قرار گرفتن 2 اسلب ایجاد می‌شود.


به این معنا که برش و فرآوری سنگ به گونه‌ای انجام می‌شود که رگه‌های طبیعی موجود در سنگ در امتداد یکدیگر قرار بگیرند.


فور مچ چیست؟

فور مچ چیست؟ فور مچ (Four Match) به نوعی همان بوک مچ است با این تفاوت که این بار این قرینگی از قرار گرفتن چهار تخته سنگ در کنار یکدیگر ایجاد می‌شود، به همین دلیل به آن فور مچ می‌گویند.


فورمچ چیست
سنگ فورمچ از قرار گرفتن 4 اسلب در کنار یکدیگر تشکیل می‌شود.


سنگ اسلب فورمچ را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.


تفاوت سنگ بوک مچ و فورمچ

تفاوت سنگ بوک مچ و فورمچ در تعداد اسلب های آن است، سنگ بوک مچ از دو سنگ اسلب در کنار هم دیگر ایجاد می‌شود و سنگ فور مچ از چهار سنگ اسلب در کنار یکدیگر ایجاد می‌شود. بنابراین تفاوت سنگ بوک مچ و فورمچ تعداد اسلب های آن است.


کاربرد سنگ بوک مچ و فور مچ چیست؟

به علت ظاهر جذاب این نوع چینش سنگ، بوک مچ و فور مچ بیشتر در مکان‌هایی به کار برده می‌شود که در معرض دید هستند و نیاز به جلوه‌های زیبایی بصری بیشتری وجود دارد. به عنوان مثال امروزه از سنگ بوک مچ و فور مچ بیشتر در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • ورودی ساختمان‌های بزرگ‌؛
 • لابی‌ها؛
 • اتاق‌های کنفرانس؛
 • اتاق‌های خواب بزرگ‌؛
 • پذیرایی؛
 • و … .

به صورت کلی این نوع سنگ به دلیل داشتن نمای ظاهری فوق العاده زیبا در مکان‌هایی که نیاز به یک دیزاین شیک و حرفه‌ای دارند استفاده می‌شود.


نحوه فرآوری سنگ‌های بوک مچ و فور مچ

احتمالا این سوال برای شما ایجاد شود که چگونه قطعه‌های سنگ مختلف در حالت ساختار بوک مچ و فور مچ در کنار همدیگر قرار می ‌گیرند؟ در پاسخ باید گفت راز این نقش بستن از معدن و هنگام استخراج سنگ‌ها نشات می‌گیرد. در زمان استخراج این دسته از سنگ‌ها از دانش هندسه برای استخراج صحیح ساختارهای متقارن کمک گرفته می‌شود.


 تکسچر سنگ بوک مچ
سنگ بوک مچ یا فورمچ یک روش خاص است که هنگام استخراج باید آن را پیاده سازی کرد.


در این شرایط سنگ‌ها به گونه‌ای که در یک بلوک سنگ کامل باشند به کارخانه انتقال داده می‌شوند و سپس در کارخانه توسط اره به ورقه‌های مساوی حدود 2 الی 3 سانتی متر برش داده می‌شوند تا طرح بوک مچ و فور مچ برای نصب نهایی خلق شود و بعد از شماره گذاری قطعات سنگ، برای نصب آماده می‌شوند. اگر راجب فرآوری سنگ اطلاعات زیادی ندارید مقاله فراوری سنگ سایت ایران کانتر را مطالعه کنید.


قیمت سنگ بوک مچ و فور مچ

سنگ‌های اسلب نسبت به سنگ‌های تایل از قیمت بیشتری برخوردار هستند چون برای فرآوری و تهیه این دسته از سنگ‌ها هزینه‌های مالی و زمانی بیشتری صرف شده. پس منطقی است که قیمت بیشتری برای این دسته از ساختار سنگ‌ها تعریف شود. البته قیمت سنگ بوک مچ و فور مچ از فاکتورهای مختلفی تاثیر می‌پذیرد.


فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت بوک مچ و فور مچ

فاکتورهای مختلفی بر قیمت سنگ‌های بوک مچ و فور مچ تاثیر دارند از جمله:

 1. هزینه های جانبی؛
 2. نوع برش؛
 3. طرح؛
 4. نوع سنگ؛
 5. نوع فرآوری؛
 6. میزان قرینگی.


تفاوت سنگ بوک مچ و فورمچ
عوامل زیادی در تعیین قیمت سنگ های بوک مچ و فورمچ تاثیر گذار هستند مثل نوع سنگ و نوع فرآوری.


هر یک از این فاکتورها می‌توانند تعیین کننده‌ی قیمت سنگ‌ها باشند.


مزایا سنگ بوک مچ و فورمچ چیست؟

اگر برایتان جالب است که مزایای سنگ بوک مچ و فور مچ چیست، با ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید. از مهم‌ترین مزایای این نوع سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بزرگ نشان دادن فضا؛
 • ایجاد حس لاکچری؛
 • زیبایی بی‌اندازه؛
 • دوام بالا.

در ادامه هر یک از این موارد را به تفصیل خواهیم گفت:


بزرگ نشان دادن فضا:

یکی از مهم‌ترین مزایای سنگ بوک مچ و فورمچ این است که استفاده از آن موجب می‌شود تا فضای شما بزرگ‌تر نشان داده شود.بوک مچ چیست
سنگ بوک مچ از لحاظ ظاهری باعث می‌شود تا فضا بزرگتر دیده شود که یکی از مهم‌ترین مزیت های این نوع سنگ است.


به همین دلیل برای استفاده از فضاهای کوچک به همین منظور، انتخاب فوق‌العاده‌ای است.


ایجاد حس لاکچری:

از آنجا که تولید این نوع سنگ‌ها هزینه‌بر است، به نسبت سنگ‌های دیگر قیمت بالاتری نیز دارد. همین فاکتور باعث شده که جزو سنگ‌های لاکچری به حساب بیاید و اغلب در صاحبان منازل لوکس از آن استفاده کنند.


زیبایی بی‌ اندازه:

این نوع سنگ از ظاهری زیبا و شکیل برخوردار است. به همین دلیل استفاده از آن در نمای ساختمان ظاهری لوکس به ساختمان می‌بخشد.


دوام بالا:

استفاده از دستگاه‌های برش مدرن، ابزارهای صیقل کاری و ساب سنگ و همچنین استفاده از نصب توری در کنار سنگ اسلب، باعث شده تا دوام این سنگ بسیار بالا رفته و مقاومت زیادی در برابر فشار، شکستگی و خردشدگی تحمل کند.


 سنگ فورمچ
یکی دیگر از مهم ترین مزیت های سنگ اسلب دوام بالای این نوع سنگ است.


دوام بالا یا مقاومت بالا این سنگ یکی از مزیت هایی است که این نوع سنگ را به صرفه و مناسب برای استفاده می‌کند.


معایب سنگ بوک مچ و فورمچ چیست؟

در کنار مزایا، استفاده از این نوع سنگ، معایبی نیز دارد. از مهم‌ترین معایب این نوع سنگ به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • دشواری تهیه سنگ؛
 • هزینه‌های بالا.

در ادامه به بررسی بیشتر معایب سنگ فور مچ و بوک مچ می‌پردازیم:


دشواری تهیه‌ی سنگ:

یکی از بزرگترین معایب استفاده از این نوع سنگ، زمان بر بودن و سختی تهیه‌ی آن است. همانطور که قبل‌‌تر اشاره شد. استفاده از دستگاه‌های برش ویژه و تهیه‌ی خاص این سنگ، کار را برای تولید کنندگان سخت کرده است.


هزینه‌های بالا:

گاهی اوقات یک مزیت، می‌تواند یک مشکل محسوب شود. این مورد درباره‌ی سنگ فورمچ و بوک مچ نیز صدق می‌کند. مثلا تهیه‌ی سخت و زمان بر این سنگ باعث شده که هزینه‌ی تولید آن بالا رفته و دست خریداران را برای استفاده از آن ببندد.


چه سنگ هایی قابل فرآوری به صورت اسلب بوک مچ یا فورمچ هستند؟

هر سنگی قابلیت پیاده سازی در قالب بوک مچ و فور مچ را ندارد؛ تنها سنگ‌هایی که طرح‌های برجسته زیبا دارند، امکان برش به صورت بوک مچ و فور مچ دارند و در مقابل سنگ‌های طبیعی که در نتیجه‌ی کنار هم قرار گرفتن، هیچ گونه نقش و طرح طبیعی را خلق نمی‌کنند، امکان فرآوری به صورت بوک مچ و فور مچ را ندارند.


 سرامیک بوک مچ چیست
سنگ های تراورتن، مرمریت، مرمر و چینی قابلیت بوک مچ یا فورمچ شدن را دارند.


سنگ‌های قابل فرآوری به صورت اسلب بوک مچ عبارتند از:

 1. سنگ‌های مرمر؛
 2. سنگ‌های تراورتن؛
 3. سنگ‌های چینی؛
 4. سنگ‌های مرمریت.

این سنگ‌ها قابلیت این را دارند که به بوک مچ یا فور مچ تبدیل شوند.


آنچه در مقاله بوک مچ و فورمچ چیست آموختیم:

در این مقاله در مورد اینکه سنگ بوک مچ و فور مچ چیست صحبت کردیم. دانستیم که سنگ‌های بوک مچ و فور مچ یکی از زیباترین ساختارهای سنگ هستند که بیشتر در ساختمان‌های لوکس و به روز برای ایجاد یک نمای ظاهری زیبا و چشم نواز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دسته از سنگ‌ها با توجه به فرایند فرآوری و تولید، قیمت‌های متفاوتی دارند و می‌توانید به کمک آن‌ها یک نمای ظاهری فوق العاده زیبا و جذاب برای ساختمان‌تان خلق کنید و از آن لذت ببرید.

مقالات مرتبط